Ložnice a obývací pokoj

Ložnice a obývací pokoj bývají místnostmi, kde tráví senior nejvíce času. Proto je vhodné zařídit tyto místnosti, tak aby umožňovaly pohodlné a bezpečné užívání. Zařízení či rekonstrukci je třeba volit s ohledem na pohybové možnosti, fyzickou kondici, uspořádání bydlení,  zažité hygienické návyky, preferovaný způsob relaxace a v neposlední řadě na finanční možnosti. Dobře zařízená ložnice a obývací pokoj musí mít vhodně zvolený a správně rozmístěný nábytek, musí být dobře osvětlena a uspořádání na podlaze musí minimalizovat riziko pádů a úrazů. V dnešní době je na zvážení reaktivně dostupný systém tísňové signalizace.  Na přestavbu bezbariérových místností mohou osoby se zdravotním postižením zažádat o jednorázový příspěvek. Více k možnosti poskytnutí příspěvku se dočtete na stránce ORIENTACE V SOCIÁLNÍM ZABEZPEČENÍ.

Vizualizace

Postel

Postel pro seniora by měla být tak vysoká, aby když si na lůžko sedne, měl chodidla pevně položená na zemi a nohy od kyčle svíraly pravý úhel. Příliš nízká postel znesnadňuje seniorovi uléhání a vstávání a komplikuje úklid. Nejlépe je zajistit volný přístup ze tří, či alespoň dvou stran a volný prostor pod lůžkem.  Je dobře, pokud není hrana postele ostrá a pokud příliš nevyčnívá do prostoru. Postel je možné opatřit sklopnou bočnicí. Pozornost je třeba věnovat výběru vhodných roštů a matrací. Rošty jsou vhodné polohovatelné, ideálně elektrické. Možností je i koupě celého polohovatelného lůžka. Ta jsou k dostání v mnoha typech a bývají hrazeny pojišťovnou, a to zčásti nebo zcela. Takové lůžko může předepsat rehabilitační lékař, ortoped, či neurolog. Užitná doba je zhruba deset let. Matrací je k dostání nepřeberné množství typů, důležité je nezapomínat jednou za čas matraci otočit a pořídit snímatelný potah. V případě seniora upoutaného na lůžko je na předpis rehabilitačního lékaře, neurologa, či ortopeda možné pořídit speciální matrace antidekubitní, tedy takové, které zabraňují vzniku proleženin. Pokud je lůžko opatřeno kolečky, je vhodné pořídit aretační zařízení.

Nábytek

Nábytek je moudré rozmístit tak, aby bylo zachováno vždy alespoň 0,8 metru volné průchodné šířky. V komunikačních trasách, tedy v místech častého procházení, je vhodné nábytek zcela odstranit. Pokud je nábytek opatřen kolečky, je vhodné je opatřit brzdami. Praktické je, pokud má nábytek oblé hrany, případně je možno pořídit na hrany kryty. Pozornost je třeba věnovat židlím a křeslům. Nejen, že by měly splňovat základní požadavky pro správné a pohodlné sezení, měly by také být snadno udržitelné v čistotě. Křesla by měla být tak vysoká, aby když senior usedne, měl chodidla pevně položená na zemi a nohy od kyčle svíraly pravý úhel. Křeslo by mělo být dostatečně pevné, aby poskytovalo řádnou oporu při vstávání a vhodná je i možnost polohování sedáku a opěrátka.

Podlaha

Aby senior předešel riziku pádů a zranění, měla by podlaha být co nejvolnější, bez zbytečných předmětů bránících volnému průchodu. (To se týká krabic, tašek, stoliček, stojanů, malých konferenčních stolků apod.). Květináče je lépe umístit do rohu místností. Nejlépe by bylo odstranit všechny malé koberce, koberečky a předložky, pokud přece jen zůstávají, je praktické je podložit protiskluzovou podložkou a přilepit okraje páskou k podlaze. Podlaha musí být v dobrém stavu, pokud jsou parkety, či prkna uvolněná, je třeba bez prodlení tyto závady odstranit. Používáte-li na dřevěnou podlahu vosky, je třeba volit takové, které nezanechají kluzký povrch. Je důležité mít na paměti, že pokud se na podlahu něco vylije, je potřeba jí ihned vytřít do sucha neodkládat to na později. V ideálním případě by měly být odstraněny všechny prahy, elektrické kabely a jiné překážky, které je třeba překračovat.

Osvětlení

Pokoje by vždy měly být dostatečně a vhodně osvětleny. Centrální světlo je vhodné doplnit lampou, na kterou snadno dosáhnete z postele, další zdroj světla by měl stát u křesla či pohovky. Praktické jsou různé stmívače, které umožní nastavit požadovanou intenzitu světla. Vypínače by měly vždy být snadno dostupné a velmi užitečné je opatřit vypínače signalizační či orientační doutnavkou. Za úvahu stojí pořízení nočního osvětlení, které se zapojí přímo do zásuvky a usnadní orientaci za tmy. Nákladnější varianta je pořídit osvětlení, které reaguje na pohyb. Není od věci pomyslet i na výpadek proudu a mít při ruce funkční baterky. Žárovky je vhodné koupit s dlouhou životností, aby je nebylo třeba často měnit. Vždy dodržujte základní pravidlo-nechodit v noci po tmě. Vždy si na cestu rozsviťte.

Signalizační zařízení

Je vhodné zamyslet se nad možností pořízení nějaké formy signalizačního zařízení. V nabídce je velká škála produktů. Jednou z možností je zařízení pro signalizaci tísně – tísňový telefon. Takové zařízení může mít formu náramku, který má senior neustále při sobě. V případě pádu, úrazu, či náhlého zhoršení fyzického stavu lze zmáčknout tlačítko na náramku, které je napojeno na jeden či více předvolených telefonních čísel, či na dispečink. Cena těchto zařízení se pohybuje od 1.300 do 10.000 korun. K základnímu signalizačnímu zařízení lze připojit detektory pádu, kouře, plynu, či vody.