Ostatní prostory bytu a domu

Při bezpečném a pohodlném uspořádání bytu nelze vynechat dveře, okna, schodiště a balkóny či terasy. Je třeba počítat s možností zhoršení zdravotního stavu seniora a byt tomu přizpůsobit. Pokud byt rekonstruujete či nově zařizujete, je vhodné pozdější možné nároky vzít v úvahu, protože úpravy těchto komponentů bývají stavebně i finančně náročnější.

Vizualizace

Okna

Vzhledem k tomu že staří lidé tráví již větší část času v sedě, či v leže. je šikovné, pokud jsou okna větší a mají nižší výšku parapetu. Snížením okenních parapetů se zvětší zorný úhel výhledu z bytu.  Ideálním řešením jsou francouzská okna. Systém otevírání by měl být jednoduše ovladatelný, vhodná je možnost otevření okna do větrací polohy. Praktická je také instalace žaluzií, které umožní odstínění přímého slunečního světla a zajistí tmu na spánek.

Dveře

Je třeba počítat s možností zhoršení zdravotního stavu seniora, a pokud je to možné, upravit šířku všech dveří minimálně na jeden metr, což umožní pohodlný průjezd na vozíku. Klika či zámek by měly být umístěny ve výšce 0,7 – 1,2 metru. Ideální je opatřit zásuvné dveře, které nezabírají místo a jsou jednoduché na ovládání.

Balkón

Podlaha balkónu či terasy by měla být opatřena protismykovou a protiskluzovou úpravou. Samozřejmostí je zábradlí, které by mělo být z transparentních materiálů a umožňovat tak výhled. I zde platí pravidlo bezpečného uspořádání, tedy žádné zbytečné koberečky a předměty na zemi.

Schodiště

Pohyb po schodech se může stát náročným úkonem, proto je třeba dbát na některé zásady. Schodiště v rodinných domech by mělo být opatřeno protismykovou a  protiskluzovou úpravou či protiskluzovými pásky. Samozřejmostí by měla být pevně instalovaná madla či zábradlí. Velmi vhodné je řádné osvětlení. Schodiště by mělo být dostatečně široké a s pohodlným sklonem, tedy nejlépe 30 stupňů. Možností je dodatečná instalace zdvihových plošin, výtahů či schodolezů.