Přednosti starších zaměstnanců

Je praktické umět dobře prodat přednosti starších pracovníků a cenné výhody pro zaměstnavatele plynoucí z jejich zaměstnávání. Mnoho zaměstnavatelů si tyto výhody neuvědomuje a může Vám pomoci, pokud na ně sami upozorníte, ať už při pracovním pohovoru, či při hovoru se svým aktuálním zaměstnavatelem.

 

  • Zkušenosti a praxe

Čím se může generace starších zaměstnanců bezpochyby prezentovat je mnohaletá zkušenost a praxe v oboru. Jedná se o nepopiratelnou kvalitu a tuto výhodu nemůžou čerství absolventi ani střední generace poskytnout. S dlouholetou praxí se pojí i bohaté pracovní vazby, kontakty a znalost konkurence. Zaměstnavatel zpravidla nemusí vynaložit tolik času i peněz na zaškolení nového zaměstnance

 

  • Vyzrálost a odolnost

Nejedná se samozřejmě o pravidlo, ale lze očekávat, že starší člověk bude psychicky vyzrálejší, než mladý dospělý. Zaměstnavatel může očekávat názorovou stabilitu, lepší komunikační dovednosti i zvládání emocí. Starší zaměstnanec bývá méně soupeřivý i ambiciózní, čímž výrazně prospěje pracovnímu týmu. Pokud je starší zaměstnanec obsazen na vedoucí pozici, bývá výhodou přirozená autorita a respekt. Přirozeněji se také může stát mentorem a školitelem mladších kolegů.

 

  • Loajalita

Většina starších zaměstnanců vykazuje nižší fluktuaci v rámci trhu práce a výraznější loajalitu vůči zaměstnavateli. Po padesátce si již většina zaměstnanců nehodlá budovat kariéru, riziko odchodu zaměstnance je menší. Pro zaměstnance je přednější kvalitně odvádět práci v zaměstnání a na pozici, ve kterém je spokojen.